lip 23, 2014

Autor by in Aktualności | 0 Komentarzy

Piękne lato w ogrodzie

Piękne  lato w ogrodzie

Z okazji wakacji i rozkoszowania się pięknem ogrodowego życia popełniłam niniejszym pierwszy od kilku miesięcy wpis. Dużo lepiej wychodzi mi dzielenie się chwilą uchwyconą na zdjęciach na profilu Facebook niż pisanie postów, gdyż ono chyba nie oddaje emocji, które towarzyszą mi na co dzień. Radości z przebywania w ogrodzie, uprawiania roślinek, obserwacji natury i życia jakie się toczy w ogrodzie. Tak czy siak .. ktoś powiedział „jeśli masz ogród i bibliotekę – masz wszystko”. Ja się z tym zgadzam.
A teraz parę słów o naszym ogrodzie.. Najlepiej charakteryzują go te trzy słowa: łatwy, zdrowy i ekologiczny.
Nasz ogród jest ŁATWY w obsłudze, przede wszystkim dlatego, że większość pracy wykonuje w nim natura. Pozwalamy rosnąć roślinom dowolnie, przycinając je jedynie, gdy nadmiernie się rozrosną i pieląc od nadmiernych chwastów. Rośnie w nim sporo iglaków: tuje, sosny, jodła koreańska, srebrne świerki dzięki czemu pięknie się prezentuje zarówno latem jak i zimą. Dzięki obsadzeniu drzew iglakami nie poświęcamy zbyt dużo czasu na grabienie liści jesienią. W warzywnym ogródku uprawiamy przede wszystkim te warzywa, które radzą sobie bez nadmiernych zabiegów ogrodniczych.
cukiniaOgród jest ZDROWY, gdyż posadziliśmy w nim nie tylko rośliny ozdobne ale przede wszystkim takie, które mogą znaleźć się na naszym talerzu. Mamy zatem drzewka owocowe: dwie jabłonie, czereśnię, winogrono, czarną porzeczkę i malinę i czarny bez. W maju z kwiatów czarnego bzu robię pyszną lemoniadę . Zbieram także pokrzywę i dodaję ją do przeróżnych koktaili. W niewielkim ogródku warzywnym rosną ogórki, cukinia, szpinak, pomidorki, różne gatunki sałat, rukola, koperek, fasolka, cebula. Z kwiatów i ziół nie mogło zabraknąć tych jadalnych czyli: nasturcji i ogórecznika. Eksperymentuje również z uprawianiem warzywek w pojemnikach: w tym roku w pojemniku posadziłam dynię Hokkaido oraz pomidorki koktailowe. Hoduję również cytrynkę, która pomimo niewielkich rozmiarów ma już dwa owoce. Doskonale w niewielkiej doniczce rośnie zielona i czerwona bazylia oraz stevia – roślinka o najsłodszych liściach na świecie.
ślimakiNasz ogródek jest EKOLOGICZNY – nie stosujemy w nim sztucznych nawozów ani chemicznych środków ochrony roślin aby nie szkodzić pożytecznym owadom. Do nawożenia używamy kompost, który produkujemy ze wszystkich ogrodniczych odpadów: chwastów, liści, obierek od warzyw i owoców, skorupek jaj lub granulowany nawóz krowi, ewentualnie nawóz biohumusowy do roślin uprawianych w doniczkach. Zbieramy do beczek wodę deszczową i podlewamy nią ogródek warzywny. Szanujemy także małych mieszkańców naszego ogródka jak wszelkie owady, pszczoły, ropuszki, ślimaki. Wykonaliśmy specjalnie dla nich niewielki domek, hotel, z radością obserwując jak powoli go zasiedlają. Ślimaki zbieramy i wynosimy na dziką posesję, która znajduje się nieopodal. Posadziliśmy rośliny nie tylko ozdobne ale takie, które zawierają dużo nektaru poszukiwanego przez pszczoły jak: berberys, czeremcha, łubin, naparstnica, macierzanka. Warzywa hodujemy przede wszystkim z nasion ekologicznych, których na szczęście jest coraz więcej w sklepach.
Piękne jest lato w naszym ogrodzie.
Wszystkim życzymy pięknych,>
słonecznych wakacji i odpoczynku na łonie natury domek2

DSC_0609zbiory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>